Londra Gezilecek Yerler
Londra gezilecek yerler konusunda zenginliği ile öne çıkan, dünyanın en güzel şehirlerinden. Londra’ya gitmeyi senelerdir hayal etsem de sonunda bu hayalime yenice kavuştum ve döner dönmez yol gösterici olması açısından Londra rehberlerimi siteye ekleme başladım. Birbirinden güzel ve önemli tarihi yapıları, müze ve sanat galerileri, dini yapıları ve parkları ile Londra istisnasız Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri.

Londra Gezilecek Yerlerlondra gezilecek yerler listesiLondra Gezilecek Yerler Haritası. Şehirde gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler mavi işaretle gösteriliyor. Otel tavsiyelerim ise kırmızı yatak ikonu ile gösteriliyor. Haritadan da görebileceğiniz üzere tüm otel tavsiyelerim şehrin merkezinde yer alıyor. 

Londra’da gezip görmeniz gereken tüm önemli yerleri ve otel tavsiyelerimin konumlarını Londra gezilecek yerler haritamızda inceleyebilirsiniz. Haritayı büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz. Bu arada telefonlarınıza önce Google Maps uygulamasını indirip daha sonra üstteki linkten haritayı telefonunuzda açarak Londra seyahatiniz boyunca gezilecek önemli yerleri kolayca bulabilirsiniz.

Birçok gezgin Londra gezisi için 3-4 günlük bir gezi süresi ayırıyor. Bu sürede şehirdeki en önemli yerleri gezip görmek için bana göre yeterli. Aşağıdaki Londra gezilecek yerler listesini ben kendi zevkime göre yaptım. Dilerseniz listede yer alan bu yerlere göre kendi gezi planınızı yapabilirsiniz. Buna göre de gezi sürenizi planlayabilirsiniz.

1. Big Ben & Westminster Sarayı

Londra gezilecek yerler Westminster Sarayı

Londra gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Westminster Sarayı yani Parlamento Binası geliyor. 1512 yılından bu yana Lordlar ve Avam Kamarası bölümlerine ev sahipliği yapan yapı Gotik tarza sahip. Binanın en önemli bölümü köşesinde yer alan 106 metre yükseklikteki saat kulesi. İngiltere’nin simgesi olarak kabul edilen bu saat kulesinin adı Big Ben olarak bilinse de aslında Big Ben saatin içerisinde yer alan 14 tonluk çanın adı. 1858 yılında asılan çan adını dönemin kamu işleri müdürü olan Sir Benjamin Hall’dan alıyor.

2. Buckingham Sarayı

Londra gezilecek yerler

Buckingham Sarayı kraliyet ailesinin resmi konutu ve çalışma ofisi. Sadeliği ile dikkat çeken saray ilk olarak Buckingham Dükü’nün kentte kalacağı konut olarak 1705 yılında yapılmış. Daha sonra satın alınarak gerekli düzenlemeler yapılmış ve 1837 yılından bu yana Kraliyet Ailesinin Londra’daki ikametgahı olarak kullanıyor. Sarayın içi Ağustos-Eylül arasında düzenlenen turlar ile gezilebiliyor. Her gün 11:15’te sarayda yapılan nöbet değişim töreni ise oldukça ilgi çeken bir etkinlik. Nöbet değişim saatleri ile ilgili en sağlıklı bilgi için tıklayın.

3. Tower of London

Londra gezilecek yerler Tower of London

Londra’nın en eski ve dikkat çekici yapılarından olan bu kale yüzyıllar boyunca cephanelik, hayvanat bahçesi, darphane ve hapishane gibi amaçlarla kullanılmış. İçindeki Beyaz Kule, kenti saldırılara karşı korumak amacıyla 1097 yılında yapılmış. Şato’nun en ünlü bölümlerinden olan Taç Mücevherleri bölümünde ünlü İmparatorluk Tacını görebilirsiniz. Bunun dışında St John ŞapeliHainler KapısıUlusal Zırh ve Silah Koleksiyonuyapının en önemli bölümleri. Şatoyu koruyan 35 özel muhafız ve şatoda yer alan kuzgunlar özel öneme sahip. Giriş ücreti kişi başı 25 Pound (Big Bus otobüslerinde 22,5 Pound) Ziyaret: Salı-Cmt: 09.00-17.30. Pazar-Pzt: 10.00-17.30.

4. London Eye

London Eye Londra gezilecek yerler

London Eye benim Londra gezilecek yerler listemdeki favori yapılarımdan. 135 myükseklikteki bu yapı dünyanın en büyük dönme dolaplarından biri olarak biliniyor. 2000 yılı kutlamaları için inşa edilen bu dönme dolapta her biri 25’er kişi kapasiteli toplam 32 kapsül var. Dönme dolapta 1 tam tur 30 dakika sürüyor. Özellikle en üst noktadan şehrin manzarasını doyasıya seyredebilir, eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz. İnternet sitesini incelerseniz tüm bilet çeşit ve kombinasyonlarını görebilirsiniz. Ben London Eye + Nehir Turu biletini gişeden 32 Pound’a aldım.

5. British Museum

British Museum

1753 yılında kurulan British Museum, dünyanın en eski müzesi. Dünyanın her köşesinden toplanan yaklaşık 6 milyon parçaya ev sahipliği yapıyor. Parthenon HeykelleriMısır MumyalarıLindow AdamıSutton Hoo Hazinesi ve Rosetta Taşımüzenin en dikkat çeken bölümleri arasında. Müzenin 54 numaralı odasında ise Anadolu eserleri sergileniyor. Günümüzdeki müze binası 1850 yılında inşa edilmiş. Great Courtadındaki ünlü avlu ise 2000 yılında inşa edilmiş. Müzenin girişi ücretsiz ama 5 Pound bağış yapabileceğiniz kutular var, tercih sizin. Ziyaret saatleri 10.00-17.30, Cuma akşamları kapanış 20.30.

6. St Paul’s Cathedral

St Paul's Cathedral

St Paul Katedrali, Londra’nın en önemli ve güzel dini yapılarından biri. 1666yangınından sonra kentin kiliselerini yenileyen Sir Christopher Wren tarafından yapılmış. 1708 yılında tamamlanan katedrali sahip olduğu kubbe yapısı ile Vatikan’daki San Pietro Bazilikası’na benzetilir. 111 m yükseklikteki kubbe, Batı Cephesi ve Kuleler, Fısıltı Galerisi ve Yüksek Altar katedralin en önemli bölümlerinden. Katedralin ziyaret ücreti kişi başı 16 Pound, ziyaret saatleri ise 08.30-16.15.

7. Tower Bridge

Tower Bridge

Londra’nın sembol yapıları arasında yer alan Tower Bridge, 1894 yılında tamamlanmış. Victoria Dönemi mühendisliğinin bir örneği olan yapı şehrin önemli gezi noktalarından Tower of London’a yakınlığından dolayı bu adı almış. Kule üzerindeki Tower Bridge Exhibition (Nisan-Eylül 10.00-17.30. Ekim-Mart 09.30-17.00, giriş 8 Pound.) adlı bölümde kule tarihi ile ilgili bir sergi bulunuyor. Glass Floor adlı bölümde ise zemini cam kaplı olan koridorda yürüyüş yapabilirsiniz. Bunlar dışında köprü halkın yürüyüşüne açık.

8. Westminster Abbey

Londra gezilecek yerler Westminster Abbey

Tarihi, 12 Benedikten keşişinin MS 960’ta kurduğu manastıra kadar uzanan Westminster Abbey, Londra gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli dini yapı. Günümüzdeki yapı, kraliyet ailesinin mezarların bulunduğu ve taç giyme törenlerini yapıldığı bir kilise. II. Elizabeth, 1953’te burada taç giymiş, Prenses Diana’nın cenazesi ise 1996 yılında burada düzenlenmiş. Kilisenin en önemli bölümleri arasında; batı cephesi kuleleri, uçan payangalar ve Lady Chapel bulunur. Kilise ziyaret saatleri 09.30-15.30 (Cmt 09.30-13.30). Giriş ücreti yetişkinler için 20 Pound. (Bizim ziyaret ettiğimiz gün “Afternoon Song” gibi dini bir tören vardı, bu nedenle ücretsiz giriş yapmıştık.)

9. Piccadilly Circus

Piccadilly Circus

Londra’nın en ünlü meydanlarından olan Piccadilly Circus şehrin en hareketli noktası. Yaklaşık 100 yıldır ışıklandırılan meydan bu yönü ile New York’un ünlü Times Meydanı ile ilişkilendirilir. 1892 yılında meydanın ortasına dikilen Eros Heykeli, yerli yabancı bir çok insanın buluma noktası. Leicester Square ve Regent Street gibi şehrin önemli meydan ve caddeleri bu meydanın hemen yakınındadır. Dilerseniz meydanda yer alan Simit Sarayı’nda soluklanabilir karnınızı doyurabilirsiniz. Little Britain adlı mağaza hediyelik alışverişi için çok güzel bir yer.

10. Camden Town

Camden Town Londra

Kuzey Londra’nın hippi merkezi olarak adlandırılan Camden Town benim Londra gezilecek yerler listemdeki bir diğer favori mekanlarımdan. Hafta sonları kurulan 6 farklı pazar ile çok farklı bir havaya bürünen yer şehrin en popüler noktalarından biridir. Giysi, takı, ayakkabı gibi klasik ürünlerin yanı orijinal el yapımı ürünleri de pazarlar boyunca bulabilirsiniz. Camden Lock Market hediyelik eşya alışverişi için güzel bir yer. Alışveriş dışında piercing, dövme ve sıra dışı eşyaları bu bölgede bulabilirsiniz. Dükkandalar satılan magnet, anahtarlık türü ürünlerin tanesi 1 Pound, 6 tanesi ise 5 Pound gibi fiyatlara satılıyor.

11. Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı LondraBir zamanlar kraliyet ahırlarının bulunduğu yer olan bu meydan günümüzde Londra’nın açık hava etkinliklerinin merkezi. John Nash tarafından tasarlanan meydanın yapım 1830’lar boyunca devam etmiş. Trafalgar Muharebesi boyunca savaşıp yaşamını yitiren Amiral Lord Nelson’un 50m’lik heykeli meydanın ortasında yer alıyor. National GalleryNational Portrait GallerySt Martin in the Fields Kilisesi meydan çevresinde yer alan en önemli yapılardan.

12. Covent Garden Market

Covent Garden Market

Covent Garden, Londra’nın en hareketli semtlerinden. Yerliler kadar turistlerin de gözdeki olan semtin tam ortasında 17. Yüzyılda Inigo Jones tarafından düzenlenen meydan yer alır. Piazza ve Central Market olarak geçen yerde sokak sanatçıları, akrobatlar, palyaçolar, müzisyenler gösteri yapar. 1980 yılından sonra düzenlenen kapalı pazar yerinde orijinal el yapımı eşyalar satılıyor. Satılan ürünlerinde bazıları çok orijinal olsa da fiyatları yüksek olabiliyor. Bunun dışında bölgedeki diğer pazarlarda kıyafet ve hediyelik eşya alışverişi de yapabilirsiniz.

13. Hyde Park

Hyde Park Londra gezilecek yerler

Hyde Park, Londra’da yer alan kraliyet parklarının en büyüğü olarak biliniyor. 1536yılında kraliyet parkına dönüştürülen park 17. Yüzyılda halkın ziyaretine açılmış durumda. Park ortasında yer alan yapay gölün tarihi ise 1730 yılına dayanıyor. Zamanında düello ve at yarışlarının yapıldığı yer günümüzde de popüler.  Londra’nın hareketli yaşamından biraz uzaklaşmak isterseniz parkta yürüyüş yapabilir, göldeki kuğuları besleyebilir, ata binebilirsiniz.

14. Oxford Street

Oxford Street Londra

Avrupa’nın en hareketli alışveriş caddelerinden olan Oxford Street şehrin en hareketli noktalarından. Özellikle Arap turistlerin büyük ilgi gösterdiği bu cadde üzerinde birçok alışveriş merkezi yer alıyor. Cadde üzerindeki en lüks avm Selfridges. En uygun fiyatlı avm ise Primark. Bunlar dışında John Lewis, Marks & Spencer gibi alışveriş merkezini gezebilirsiniz. Boots, kozmetik ve ilaç alışverişi için güzel. Disney Store’da güzel oyuncaklar bulabilirsiniz. Bu arada karnınız acıkırsa bu cadde üzerinde de Simit Sarayı bulunuyor.

15. Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds Müzesi Londra

Madame Tussauds Müzesi, dünyanın en ünlü balmumu heykel müzesi. Londra’daki şubesi ise en ünlü olanların başında geliyor. Müze genelinde dünyanın en ünlü pop starları, film yıldızları, dünya liderlerine ait balmumu heykeller sergileniyor. Dilerseniz bu heykeller ile birlikte eğlenceli fotoğraflar çektirebilirsiniz. Müzenin “Spirit of London” bölümünde geleneksel Londra arabasına binerek kentin geçmiş tarihi eğlenceli bir şekilde inceleyebilirsiniz. 4D Marvel Experience bölümünde ise çok keyifli bir 4D sinema keyfi yaşayabilirsiniz. Müzenin ziyaret saatleri 09.00-18.00 arası. Bilet fiyatı (internet) 23,79 Pound’dan başlıyor. Biz Big Bus otobüsünden Star Wars girişi dahil 31 Pound’a aldık.

16. Ulusal Galeri

National Gallery (Ulusal Galeri) Londra

Trafalgar Meydanı’nda yer alan National Gallery ya da Türkçe karşılığı ile Ulusal Galeri, Londra gezilecek yerler listemizdeki önemli sanat galerinin başında geliyor. Erken Rönesans döneminden Empresyonistlere (1250-1900) kadar uzanan ve 2300 parçadan oluşan koleksiyonu Ulusal Galeri’de inceleyebilirsiniz. Galeri girişi ücretsizdir. İsa’nın Vaftizi (Piero della Francesca), Leonardo Çizimi, Sefirler (Hans Holbein) en önemli eserlerden birkaçıdır.

17. Bilim Müzesi

Science Museum (Londra Bilim Müzesi)

Science Museum, dünyanın önde gelen bilim müzelerinden biridir. 1857 yılında kurulan müzede 300.000’den fazla eser sergileniyor. 1750 yılından günümüze kadar yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmeler müzede sergileniyor. Buhar makinalarından uçak motorlarına, uzay araçlarından ilk mekanik bilgisayarlara kadar müzede sergileniyor. Exploring Space, Evrenin Gizli Yaşamı, Apollo 10 Kumanda Modülü ve IMAX Sineması, müzenin önemli bölümlerinden. Müze girişi ücretsiz olup ziyaret 10.00-18.00 saatleri arasında yapılıyor.

18. Doğa Tarihi Müzesi

Natural History Museum (Londra Doğa Tarihi Müzesi)

Londra gezilecek yerler listemizdeki en popüler müzelerinden olan Natural History Museum (Doğa Tarihi Müzesi’nde); botanik, entomoloji, mineraloji ve zooloji gibi bölümler altında objeler sergileniyor. Müzenin büyüleyici koleksiyonlarında 70 milyonu aşkın örnek bulunuyor. Müze boyunca Dünyadaki yaşam ve dünyanın kendisi çok canlı örneklerle anlatılıyor. Çocukların en çok ilgi gösterdiği bölüm ise dinozorlar. 4 bölüme ayrılmış olan ve 1880’li yıllara dayanan müze binası kendi başına bir baş yapıt.

19. Tate Modern

Londra gezilecek yerler Tate Modern

Eski Bankside Güç İstasyonu binasında yer alan Tate Modern, dünyanın en önde gelen çağdaş sanat müzelerinden birisidir. Müzenin 88 galerisinde Tate’nin uluslararası çağdaş koleksiyon eserleri sergileniyor. Dali, Picasso, Matisse gibi ünlü sanatçıların eserlerini galeri boyunca inceleyebilirsiniz.

20. Shakespeare’s Globe

Shakespeare Globe Londra

Shakespeare’s Globe ya da bilinen adı ile Shakespeare’in Tiyatrosu, Tate Modern’in hemen yanında yer alıyor. Orijinal tiyatro 1644 tarihinde aşırı dinciler tarafından imha edilmiş. 350 yıl sonra aslına uygun olarak inşa edilen bu tiyatro ziyaretçilerini 17. Yüzyıla götürüyor. Tiyatrodaki koltukların bir kısmı açık havada yer alıyor. Sadece usta oyuncuların yer aldığı oyunlar sezona Shakespeare’in doğum günü olan 23 Nisan tarihi ile başlıyor. Oyunlar dışında düzenlenen turlara katılarak da tiyatroyu gezebilirsiniz.

Londra’da gezilecek diğer yerler

 • Victoria & Albert Museum: 1852’de kurulmuş, 4,5 milyonun üzerinde eser bulunan dünyanın en geniş sanat ve tasarım koleksiyonuna sahip müzesi.
 • Notting Hill: Arnavut kaldırımları, dar sokakları, renkli evleri ve Portabello Road pazarı ile ünlü semt.
 • St James Park: 18. Yüzyılda düzenlenmiş ve içerisinde göl yer alan ünlü park.
 • HMS Belfast: 1938 II. Dünya Savaşı’nda suya indirilen ve 1971’den bu yana donanma müzesi olarak hizmet veren gemi müzesi.
 • Borough Market: Tarihi Orta Çağ’a kadar uzanan Avrupa’nın en ünlü sebze-meyve pazarları.
 • Leicester Square: Sadece yayalara açık olan yer Londra’nın sinemalar merkezi.
 • Tate Britain: 16-21. Yy dönemi eserlerin sergilendiği Britanya Ulusal Sanat Eserleri Müzesi. Londra gezilecek yerler listemizdeki en önemli müzelerden…
 • Imperial War Museum: Silah, tank, savaş uçağı vb sergilenen önemli savaş müzesi.
 • Chinatown: 19 yy’dan bu yana Çin topluluğunun yaşadığı önemli semt, 70’ten fazla restoran yer alıyor.
 • National Portrait Gallery (Ulusal Portre Galerisi): Tudor Döneminden günümüze birçok önemli şahsiyetin portrelerinin sergilendiği önemli galeri.
 • Sea Life London Aquarium: London Eye’in hemen yanında yer alan ve birçok deniz canlısına ev sahipliği yapan dünyaca ünlü akvaryum.
 • Soho: Oxford Sokağı ile Piccadilly Circus arasında kalan Londra’nın eğlence merkezi. Birçok bar, restoran ve gece kulübü var.
 • Museum of London: 1976’da açılan ve ilk çağlardan günümüze Londra’nın tarihini anlatan önemli müze.
 • Westminster Cathedral: Londra gezilecek yerler listemizdeki önemli dini yapılardan biri. Katolik rahipler için 1903’te tasarlanmış.
 • Southwark Cathedral: Tarihi 12. Yüzyıla kadar uzanan şehrin ünlü dini yapılarından.
 • The London Dungeon: 18 şov, 20 aktör ve 3 eğlence aracı ile Londra’nın 1000 yıllık tarihinin anlatıldığı eğlence merkezi, giriş bileti yetişkinler için 19,95 Pound’dan başlıyor.
 • Richmond Park: 2350 dönümlük alanı ile Kraliyetin en büyük parklarından biri..
 • Royal Botanical Garden Kew: 1840 yılında kurulan park, barındırdığı 30.000 civarında örnekle dünyanın en kapsamlı bitki koleksiyonuna sahip botanik park.
 • Regent’s Park: Londra gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli park.
 • London Zoo: 1847’de açılan dünyanın en eski ve önemli hayvanat bahçelerinden biri.
 • Greenwich: Londra’nın güneydoğusunda yer alan ünlü semt. Başlangıç meridyeninin sembolik çizgisi buradır.
 • Harrods: Londra’nın dünyaca ünlü alışveriş merkezi.
 • Mermer Tak: 1827 tarihinde inşa edilmiş anıtsal tak. Oxford Street başında yer alır.
 • Warner Bros Studios: Londra gezilecek yerler listemizdeki en ilgi çeken yerlerden. Bu eğlence merkezinde Harry Potter’ın çekildiği stüdyolarda gezebilirsiniz.
 • St Martin in the Fields: Yapımı 1726 yılında tamamlanan şehrin önemli kilisesi, Trafalgar Meydanı’nda yer alıyor.
Londra’da nerede kalınır?

Londra‘da yaklaşık 7000 otel yer alıyor. Otellerin şehir genelinde yayılmış durumda. Fiyatlar ise maalesef çok yüksek. Londra gezilecek yerler listemizdeki önemli yapıların çevresinde birçok otel yer alsa da fiyatlar biraz yüksek. Bu noktada dikkat etmeniz gereken 2 nokta var. Bunlardan ilki erken rezervasyon, beğendiğiniz oteli ne kadar erken seçerseniz o kadar ekonomik konaklarsınız.

İkincisi ise ulaşım. Londra’da dünyanın en etkili metro sistemlerinden biri var. Gitmek istediğiniz yere metro ile çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Oteliniz metro durağına ne kadar yakın olursa o kadar rahat edersiniz. Metro ile gitmek istediğiniz yere hem rahatça ulaşırsınız hem de merkezde yüksek fiyatlara konaklama yapmak yerine 3-5 metro durağı uzaklıkta daha ekonomik fiyatlara kalabilirsiniz. Ben gezilerimde genellikle merkezi, temiz ve uygun fiyatlı otellerde kalmaya özen gösteriyorum. Hem gece gündüz şehri daha iyi yaşamaya çalışıyorum hem de ulaşıma harcayacağım zaman ve parayı kazanmış oluyorum.

Premier Inn London County Hall

Premier Inn London County Hall, Londra’da konaklama yapabileceğiniz çok güzel bir otel.

Gelelim otel tavsiyesine. Ben uzun araştıramalar ve arkadaş tavsiyesinden sonra London Eye‘in hemen arkasında yer alan 3 yıldızlı Premier Inn London County Hall adlı otelde kaldım. Otel, Booking.com’da yaklaşık 5000 değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,7 gibi çok yüksek bir puana sahip. Otel şehrin simgesi Big Ben‘in hemen karşı kıyısında. Ben otelden çok memnun ayrıldım, tekrar gitsem ilk göz atacağım yer bu otel olur. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

gezipgordum

YOUR REACTION?

Facebook Conversations