Evde Çocuk Güvenliği Nasıl Yapılır ?
Evde Çocuk Güvenliği Nasıl Yapılır ?

Ev kazaları hepimizin başına gelebilecek, bazende kötü sonuçlara yol açabilen bir durumdur. Ev kazalarının olmaması için bir çok önlem almamız gerekmektedir.Özelliklede iki kişilik bir aileyken hayatınıza bebek girdikten sonra bu duruma daha özen göstermelisiniz. 

Bebek ilk doğduğunda işin ciddiyetini tam anlayamasakta, bebeğimiz ayaklanma yaşına gelince aslında evdeki bazı detayların ne kadar da sakıncalı olduğunu gözlemlemekteyiz. Bebeğimizin güvenliğini sağlamak adına kendisi daha ayaklanmadan önlemlerini almalıyız.

Özellikle 5 yaşın altındaki çocuklar yeni şeyleri keşfetmeye çok meraklılardır. Örneğin,evinizde açıkta, dışarı çıkmış priz varsa onu hemen ortadan kaldırmalısınız. Çünkü merak edip elini sokmaya çalışacak ve bu durumda tehlikeli sonuçların oluşmasına sebep olacaktır. İlk önce prizlerden başlayarak evinizdeki detayları gözden geçirip, güvenliğini sağlayabilirsiniz. 

 

Evde tehlike unsuru olan en önemli detayda merdivenlerdir. Dublex bir evde oturuyorsanız merdiven önüne acil olarak kapı yaptırmalısınız. Evet her an çocuğunuzun peşinden koşuyor olabilirsiniz. Fakat çocuğunuz artık o kadar hızlı hareket etmeye başlamıştır ki bir boşlukta gözünüzden kaçırabilirsiniz.

 

Önemli detaylardan biriside deterjanın, temizleyicilerin, ilaçların ve benzeri kimyasalların göz önünde olmaması gerçeğidir. Bu saydığım maddelerin bazılarını genellikle ped şişelerde muhafaza ederiz. Çocuğunuz bilerek yapmasa bile yanlışlıkla bu maddelerden bir yudum alabilir. Zaten bunun örneklerini de duyuyoruz. Ya da siz içerken gördüğü bir ilacı merak edip sonra denemeye kalkabilir. Bu nedenle bu tarz sıvıların ve ilaçların ortalıkta olması ciddi kazalara sebep olabilmektedir.

 

Eğer evinizde ecza dolabı var ise, çocuğunuzun yetişemeyeceği yükseklikte olmasında yarar vardır.

Yer döşemelerinizin ıslak ve kaygan özellikte olmamasına özen gösteriniz. Her daim koşuşturmaca halinde olduğu için bir yerlerini, düşüp incitebilir.

Bence en önemli detaylardan birisi de balkonlardır. Çünkü bununla alakalı ciddi kazalar duyuyoruz. Balkon demirleri kalın, çocuğun dirsek ve ayak bileğinin sıkışmayacağı mesafede olması gerekmektedir. Ayrıca parmaklıklar çocuğun üzerine çıkıp tırmanamayacağı gibi olmalıdır. Evde her yere koşturan bir çocuğunuz varsa balkonunuza sandalye vb. çocuğun çıkabileceği eşyalar koymayınız.

Ev dekorasyonunuzda komple camlı kapılara yer vermemenizde yarar vardır. Çünkü bu kapılar dükkanlarda bile ciddi kazalara yol açmaktadır. Çok temiz bir camı farketmeyip hepimiz çarpabiliriz. Bizim farketmediğimiz camı çocuk nasıl farketsin değil mi? Ya da çocuğunuz bir oyuncağını fırlatıp camın kırılmasına ve kendisinin de yaralanmasına sebep olabilir.

Yine ev dekorasyonunuzda döner kapıları veya iki yöne açılan kapıları tercih ediyorsanız çocuğunuzun parmağını sıkıştırmaması için dikkat etmelisin.

Kapılarınızın eşikleri çocuğunuzun rahat çıkabileceği ve tehlike oluşturmayacağı yükseklikte olmalıdır.

 

Ortalıkta kibritçakmak gibi yanıcı maddeleri ve kesici aletleri bulundurmamalısınız. Bunun yanında ocakta yanar şekilde tencere bırakmanız çocuğun o tencereye yetişip kazaya yol açmasına sebep olabilir.

 

 

Kaygan zeminden bahsetmişken, özellikle banyoda yerin ıslak olmamasına özen gösterin. Burada da kaymayan malzemeyi kullanmanız oldukça önemlidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları