in

Cane Corso Köpekleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Cane Corso Italiano veya Cane Corso olarak bilinen köpekler, özellikle İtalya’nın güneyinde ünlü bir cinstir. Bu yazımızda çevikliği ve zekası ile ünlü Cane Corso cinsi hakkında bilmeniz gereken her şeyi derledik.

1. Cane Corso köpekleri aslında av ve savaş köpekleridir. Güçlü bir savaş köpeği olan Canis Pugnax’ın torunlarıdır.

Bununla birlikte, Cane Corso, Canis Pugnaxes’ten biraz daha hafif ve daha çeviktir.

2. Cane Corso Mastiff veya İtalyan Mastiff olarak da bilinen bu köpek ırkı, İtalya’nın güneyinde ünlüdür.

3. Askerler tarafından destek gücü veya avlanma gibi amaçlar için kullanılan Cane Corso, daha önce boğalara saldıran köpeklere dayanan boğa oyunlarında kullanılıyordu.

italyan mastiff boğa yarışı

4. 1980’lerde nesli tükenen bu cinsin köpekleri, farklı ülkelerin katkılarıyla kurtarıldı.

5. Özellikle atletik ve çevik yapılarıyla tanınan bu köpeklerin günlük egzersize ihtiyacı vardır.

baston korso egzersizi

6. Bu nedenle Cane Corso’nun apartman yaşamına uygun olduğunu söyleyemeyiz. Ancak yeterli ortam sağlanmışsa ve egzersizler ihmal edilmemişse uyum sağlayabileceklerini de ekleyelim.

Cane Corso uzun yürüyüşlere ve koşulara dayanıklıdır. Yaşadığınız bir bahçeniz varsa Cane Corso ile eğlenebilirsiniz. Ayrıca bu köpeklerin açık alanlarda daha mutlu olduğunu da belirtmeliyiz.

7. Cane Corso’nun saçı düz, kısa ve yoğun. Genellikle siyah, ten rengi veya çizgilidirler. Dökülme hafif olduğu için sahibini yormaz.

cane corso tüyleri listist

Bu köpeklerin namluları siyah veya gri ve sarkık olabilir. Diğerlerinin ayaklarında gri veya siyah noktalar olabilir.

8. Bazı Cane Corso’nun gözleri sütten kesilme nedeniyle mavi

cane corso blue

Cane Corso blue olarak bilinen bu köpeklerin çok popüler olduğunu söyleyebiliriz

9. Cane Corso köpeklerine bakmak çok da zor değil. Ölü tüyleri çıkarmak için zaman zaman saçı tarayabilirsiniz, aksi takdirde çok fazla taramanıza gerek kalmaz.

Köpek bakımı söz konusu olduğunda minik arkadaşınız için mutlaka incelemeniz gereken ürünlere buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

10. Ortalama ömrü 10-12 yıl olan Cane Corso köpeklerinde en sık görülen hastalıklar kalça çıkığı ve kiraz gözüdür.

italyan mastiff

Kalça çıkığı (kalça diplejisi) riskine karşı tahılsız yiyecekler verilmeli ve hazır yiyecekler yerine ev yapımı yiyecekler tercih edilmelidir. Haftada bir kez bitkisel takviyeli gıda verebilirsiniz. Kalça çıkığı MRI sonucuna göre belirlenir, ancak kiraz gözü nadiren düzelir.

Kiraz, yaşamı tehdit eden bir hastalık değildir, ancak sürekli irin akıntısına neden olduğu için köpeğin günlük yaşamını olumsuz etkiler.

11. Cane Corsolar’ın ailesine sadık ve eğitilmesi kolay olduğu için insanlarla yaşamaya uyum sağladığını söyleyebiliriz.

İtalyan Mastiff sosyalliği

Hatta dışarıda yaşamaya uygun oldukları için bekçi olarak bile hareket edebilirler. Bekçi olarak da uygundur çünkü bilinmeyen kişilere karşı kendinden emin, uyanık, sinirli ve saldırgan bir karaktere sahiptir. Polis köpeği olarak bile kullanılıyorlar.

12. Kendi tarzında hareket etmeyi sevdiği için, köpek insanları ilk kez bakmaya zorlayabilir, ancak zamanla uyum sağlayabilir çünkü hızlı bir öğrenme yapısına sahiptir.

13. Cane Corso köpeklerinin aile üyelerini tanımaları önemlidir. Ayrıca bu köpeklerin itaat eğitimine ihtiyaçları vardır.

cane corso itaat eğitimi

Bu eğitimi verirken, köpeğinizi her olumlu davranışı pekiştirmek için başını okşayarak veya ona yiyecek vererek ödüllendirin. Böylece davranışın yerleşmesini sağlamış olursunuz. Örneğin “otur” derken, oturma emrini verirken elinizi köpeğin beline yaklaştırın ve hafifçe yere bastırın. Eğer davranırsa, ödül olarak başını okşayın veya ona yemek verin. Ayrıca, olumsuz davranışlarını görmezden gelin veya elleriniz birbirine değerek “hayır” deyin. Tüm bunlara ek olarak, köpeğinizi eve getirdiğiniz ilk gün eğitmenin daha iyi olacağını da ekleyelim.

14. Diğer köpeklere müsamaha göstermezler ve yabancılardan şüphelenirler. Ancak, bir kez tanıtıldıktan sonra bu sorun ortadan kalkabilir.

15. Yüksek koruma özelliklerine sahip Cane Corso köpekleri çocuklara sadıktır.

cane corso çocuk

Cane Corso köpekleri yakın koruyucu olarak kullanılabilir. Dışarıdan sert görünseler de çocuklarla en iyi geçinen köpekler arasındadırlar.

16. Ortalama boy erkeklerde 64 – 69 cm, kadınlarda 58 – 61 cm’dir. Ağırlığı erkeklerde 45 – 50 kg, kadınlarda 40 – 45 kg’dır.

cane corso kadın erkek listist

17. Şişkinlik sorunları yaşayabilirler. Bu nedenle Cane Corso ırkı öğünler arasında dengeli olmalı ve çok fazla yemek tüketmesine izin verilmemelidir.

cane corso yemek

Kaynak: 1, 2, 3Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Official date set for Xiaomi Mi Band rival OnePlus Band

It makes a difference with its 44 MP front camera; OPPO Reno 3 review