İdrarınızla Telefonunuzu Şarj Edebileceğinizi Biliyor muydunuz?
Eğer size idrarınız ile elektrik üretebileceğinizi ve cep telefonu gibi cihazlarınızı şarj edebileceğinizi söyleseydik bize inanır mıydınız? Bu durum gerçek olsa da telefonunuzu çıkarıp üzerine işemeden önce anlatacaklarımızı dinlemenizde fayda var.

İngiltere'nin UWE Bristol laboratuarındaki bilim insanları 4 yıl önce başlattıkları çalışmada idrardan elektrik üretmenin yolunu keşfetmişlerdi. Üstelik bu teknoloji idrardaki zararlı bakterileri de yok ediyor, idrarın kanalizasyona karışmadan önce temizlenerek sonradan hastalıklara sebep olmasını engelliyordu. Bu faydalı teknoloji binlerce kişinin katıldığı 2017 Glastonbury Festivali'nde uygulamaya geçirildi ve festival alanına kurulan tuvaletlere yerleştirildi.

İdrardan elektrik üreten teknoloji sayesinde aydınlatma ihtiyacı giderilebiliyor ve telefonlar şarj edilebiliyor. Bu teknolojinin en yaygın olarak kullanılan sürdürülebilir enerji şekli olan güneş enerjisinden farkı ise sadece gündüz değil, gece de işe yaraması. Sistem sayesinde gündüz kullanılan güneş enerjisi gece idrarın gücüyle birleştirilebilir ve kalıcı bir enerji çözümü üretilebilir.

Araştırmacıların Mikrobal Yakıt Hücresi (Microbial Fuel Cell - MFC) adını verdiği teknoloji, idrarın eletroaktif mikroplar ile birleştirilmesi temeline dayanıyor. İdrar bu mikroplarla farklı bölmelerde birleşirken mikroplar idrar içindeki zararlı bakterileri ortadan kaldırıyor, bu süreçte de elektrik enerjisi açığa çıkıyor.

tamindir

YOUR REACTION?

Facebook Conversations